Loading...
Україна не матиме широкого доступу до вакцин проти коронавірусу до 2023 року

Більше 85 бідних країн, серед яких і Україна, не матимуть широкого доступу до вакцин проти коронавірусу до 2023 року.

Про це повідомили аналітики видання The Economist.

На початку 2021 року три вакцини від Pfizer (США) – BioNTech (Німеччина), Moderna (США) та AstraZeneca-Оксфордський університет (Великобританія) будуть широко впроваджені в розвинених країнах. 

Очікується, що країни, які перебувають першими в черзі, включаючи Великобританію, США та більшість країн ЄС, проведуть імунізацію пріоритетних груп населення до кінця березня, а інші заможні країни зможуть їх наздогнати до кінця червня. Однак, програми імунізації для основної частини населення триватимуть до середини 2022 року.

Серед країн із середнім рівнем доходу Росія, яка розробила власні вакцини, як і заможні країни, зможе завершити імунізацію до середини 2022 року. Інші країни із середнім рівнем доходу матимуть ранній доступ до вакцин для пріоритетних груп, однак їх здатність досягати масової вакцинації буде залежати від інших факторів, включаючи фінансовий простір, чисельність населення, кількість медичних працівників, інфраструктуру та політичну волю.

Деякі інші країни із середнім рівнем доходу та більшість країн з низьким рівнем доходу, серед яких і Україна, можуть покладатися на COVAX –  світову ініціативу, що створена на платформі Глобального альянсу із вакцин та імунізації, із метою прискорення розробки, виробництва та забезпечення рівного доступу до тестів, лікування та вакцин проти COVID-19.

Наразі, близько 150 країн є учасниками цієї ініціативи, зокрема і Україна.

5 грудня 2020 року, Глобальний альянс із вакцин та імунізації отримав від України першу частину заявки до світової ініціативи COVAX, що дозволить нашій країні отримати необхідні дози вакцини від COVID-19 для 20% населення, а саме 8 млн доз для  4 млн українців. Другу частину заявки до COVAX буде подано 14 грудня 2020 року.

Національною технічною групою експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ), було сформовано критерії для визначення пріоритетних груп людей, які першочергово отримають вакцини від COVID-19. На основі цих рекомендацій було визначено 12 пріоритетних груп населення, які сукупно охоплюють майже 21 млн людей, або 50% населення України. До них входять працівники сфери охорони здоров’я, військові, освітяни, люди похилого віку та особи, які проживають у соцзакладах, люди із супутніми захворюваннями тощо.

В. о. генерального директора Центру громадського здоров’я України Ігор Кузін зазначив, що Україна послідовно виконує умови участі в глобальній ініціативі COVAX, аби забезпечити громадян захистом від COVID-19. Перша партія вакцин вже на початку 2021 року забезпечить до 5% обсягу доз, який має отримати Україна.

Участь у світовій ініціативі COVAX забезпечить вакцинами лише 20% населення, тому Уряд України продовжує розробляти комплексний національний план і з іншими сценаріями, аби забезпечити доступ пріоритетних груп до вакцинації.